Jump to Navigation

Muzejní noc v Muzeu romské kultury je věnována ženám i hraní

Letošní Brněnská muzejní noc v Muzeu romské kultury je věnovaná ženám. Návštěvníky čeká od 20 hodin nonstop čtení z děl romských (i neromských) spisovatelek Lenky Čenčové, Ireny Eliášové, Evy Danišové, Ilony Ferkové, Magdaleny Gáborové, Jany Hejkrlíkové, Ivety Kokyové, Ivety Kováčové, Emy Láskové, Eriky Oláhové, Blanky Jakubčíkové. Speciálním hostem čtení bude spisovatelka a malířka Blanche Cutie, která bude číst ze své nové sbírky veršů Já uříznu si hlavu trnem růže. Na "ženské téma" mohou návštěvníci muzea narazit také ve stálé expozici Příběh Romů, kde budou promítány krátké filmy Margita a Lenka a Soňa a její rodina.

S tématem ŽENA pracuje i aktuální výstava identi_TA. V její první části jsou prezentována díla z muzejní sbírky, jejichž součástí je vyobrazení ženy či ženského těla. Najdeme zde obrazy vycházející ze znalosti života v romské komunitě, ale také díla, která pracují s romantickými představami o romských ženách tak, jak se vyvíjely po staletí a jak zakořenily v myšlení majoritní společnosti. Ve světle obecných představ byla romská žena zobrazována jako exotická a v lásce nestálá bytost. Jejími atributy byly velmi často pestrobarevný oděv, halenka odhalující ramena a dekolt, dlouhé, černé, nepoddajné vlasy, ale také například bosé nohy nebo tamburína. Druhá část výstavy představuje současnou tvorbu umělkyň Tamary Moyzes, Tanii Magy, Lenky Klodové, Blanky Jakubčíkové, Věry Kotlárové, Karolíny Kohoutkové a Ladislavy Gažiové.

V průběhu Brněnské muzejní noci nabízí Muzeum romské kultury každoročně velkým i malým návštěvníkům prostor ke hraní. Letos pro vás bude přichystán fotografický ateliér Sýýýýýr!, zařízený ve stylu romského obydlí, který najdete ve druhém patře muzea. Čekají tu na vás autentické kulisy. Stačí jen vejít a nechat se hýčkat. Můžete zůstat sami sebou nebo se proměnit v někoho jiného – za pomoci přichystaných módních doplňků. Je libo individuální nebo skupinový portrét? Sýýýýýr! 18:00-20:00, dětský ateliér, 2. patro

Muzeum romské kultury spravuje poměrně rozsáhlou sbírku uměleckých děl.  V průběhu 90. let 20. století se ze sbírky vyprofiloval samostatný fond výtvarného umění, který je rozdělen na umění romské a neromské.  První část fondu mapuje tvorbu Romů ve všech jeho polohách (amatérská, profesionální tvorba). Druhá, početně menší, část fondu se zaměřuje na díla zobrazující Romy, způsob jejich života a kultury z pohledu majority.



Main menu 2

Article | by Dr. Radut